sobota 31. januára 2015

Veniec z papierových ruličiek

Potrebujete vyrobiť vlastný venček vhodný na rôzne príležitosti? Prinášame Vám návod na originálny venček, ktorý je lacný a jednoducho upletený z papierových ruličiek, ktoré si ľahko vyrobíte z novinového papiera. Finálny venček si môžete nakoniec vyzdobiť a použiť ako ozdobu na dvere alebo položiť na stôl. Môže byť vhodnou dekoráciou, či už na Vianoce, Veľkú noc, alebo len tak pre skrášlenie bežného deň. Tak hor sa do práce! :)


rulickovy veniec
Čo potrebujeme:
  • papierové ruličky
  • lepidlo
  • nožnice
  • papierovú rolku (priemer 4,5 cm)
  • lepiacu pásku
  • štipce
  • barba v spreji a rôzne ozdoby podľa vlastnej fantázie na dokončenie
Náročnosť
 



Z novinového papiera si pripravte ruličky, čím dlhšie, tým lepšie. Tri ruličky preložte cez seba ako na obrázku a zlepte lepiacou páskou.



 Na spoj ruličiek položte papierovú rolku, okolo ktorej budete motať ruličky. Potom vezmite novú ruličku, s ktorou začnete...

... prvú ruličku ohnite cez novú ruličku podľa obrázka nižšie...druhú ruličku ohnete cez prvú a takto postupne pokračujte v pletení..

... detail pletenia....

..ak budú pôvodné ruličky krátke, stačí ak ich jednoducho nadpojíte novými ruličkami. Pri nadpájaní ich radšej prilepte.

... ak je papierová rolka, okolo ktorej pletiete, krátka, opatrne ju vytiahnite a môžete opäť pokračovať v pletení...


Keď už máte venček dostatočne dlhý, opatrne vytiahnite rolku.

 ... teraz odstrihneme zvyšné konce ruličiek...

 Po dokončení ruličkovania zalepte koniec a prichyťte štipcami na bielizeň.

 Na konce naneste lepidlo...

... a spojte

 Chvíľu podržte, kým sa konce nezlepia k sebe.

Hotový venček teraz môžete nastriekať farbou a ozdobiť podľa vlastnej chuti.

paplet veniec
Venček môžete nafarbiť podľa svojich predstáv, či už zlatou, striebornou, hnedou alebo inou farbou. My sme ho nasprejovali bielou farbou:

paper wreath


Vyrezávané sviečky - VIDEO

Sviečky sme kedysi používali ako hlavný zdroj svetla v noci, dnes ich používame najmä na dekoráciu domácností. V obchodoch a na trhoch sa dá zohnať veľké množstvo rôznorodých farebných sviečok rôznych tvarov. Našli sme pre vás zaujímavé video ako sa vyrábajú nie celkom bežné sviečky. Postup je dosť náročný a na pekný konečný výtvor treba dlhú prax vo vyrezávaní a najmä veľa vosku rôznych farieb. Takéto sviečky však nevidíte každý deň a určite potešia mnohých známych. Video je s českým dabingom a oplatí sa vidieť:)




štvrtok 29. januára 2015

Fimo gombíky

Dnes nie je problém kúpiť gombíky rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Ale predsa je niekedy lepšie vyrobiť si vlastné motívy, prípadne tvary, ktoré sa vám budú viac páčiť. Na výrobu vlastných gombíkov, ktoré majú svieže farby a sú trvácne je vynikajúca polymérová hmota. Dolu nájdete pár návodov na gombíky z tejto hmoty.
Gombíky po vytvarovaní treba vložiť do elektrickej rúry na 30 minút a 110°C.

fimo gombiky

fimo polymer clay

Čo potrebujeme:
  • fimo hmotu
  • valček
  • obrúčky
  • špáradlo prípadne hrot
  • orezávatko
Náročnosť






Gombíky - kruh


V rukách si rozmieste fimo hmotu, prípadne môžete použiť inú značku polymérovej hmoty. Nám sa najlepšie pracuje s Fimo Soft hmotou, ktorá sa ľahko rozpracuje.


Rozvaľkajte hmotu na tenký plát (hrúbka asi 2 mm, prípadne aj viac, záleží aké hrubé chcete mať gombíky)



Na vykrojenie gombíkov sa dajú použiť obrúčky:)



Po vykrojení nevyberajte hmotu z obrúčky a použite valcovitý predmet (napríklad ceruzku) na vytvarovanie stredu gombíku. Jemne zatlačte ceruzku do hmoty, čím sa vytvorí jamka ako na väčšine gombíkov.


Pomocou špáradla sme vytvorili dierky gombíka.



Finálny tvar gombíka je hotový, teraz ho len vybrať z obrúčky a dať zapiecť.


Takto vyzerá gombík po vybratí z obrúčky.

fimo button



Iný spôsob výroby gombíkov:


Do vykrojenej hmoty otlačte gombík z obchodu.

polymerovy gombik

Urobte dierky, dajte zapiecť a je to




Gombíky - srdce ploché


Rovnako ako pri prvých gombíkoch si rozmieste a rozvaľkajte polymérový hmotu.



Hrotom, špáradlom alebo ceruzkou si naznačte na rozvalkanú hmotu srdiečka rôznych tvarov a veľkostí. Naznačte dierky, ktoré však neprepichujte úplne, to dokončíte až keď budú srdiečka vykrojené.

polymerove srdce

Orezávatkom opatrne povykrajujte srdiečka.

rezanie hmoty

V rukách jemne vyhlaďte okraje srdiečok a prepichnite dierky naskrz napríklad pomocou špáradla. Dajte zapiecť do rúry a môžete prišiť.

handmade srdce


Gombíky - smajlík


Čo takto vyrobiť si gombíky v tvare smajlíka

smile button


Gombíky so svietiacimi očami


Ďalší návod je na gombíky, ktorým v tme svietia oči. Najprv si urobte dve guľôčky z polymérovej hmoty a jemne ich pritlačte k sebe.


Spojené guľôčky rozvaľkajte na hrubšiu placku. Dôležité je vaľkať do všetkých strán, aby bol gombík kruhový.


Rozvaľkaním sa nám dve vrstvy spojili. Ak máte z gombíka miesto kruhu elipsu, môžete ho dotvarovať v rukách.


Z hmoty Fimo Effect Glow in the Dark (Translucent) vytvarujte maličké guľôčky a položte na miesto očí do stredu gombíka.


Guľôčky prepichnite špáradlom a dostanete otvorené oči, ktoré slúžia na prišitie gombíka niťou.

okaty gombik

polymer clay button

Gombíky vložte do rúry, dajte pozor aby sa nespálili a môžete používať. Po zapečení sú pevné a trvácne.


Ako ošúpať varené zemiaky za pár sekúnd - VIDEO

Zemiaky sú veľmi obľúbenou prílohou v našich domácnostiach. Jeme ich niekoľkokrát do týždňa, ale azda nikto nemá rád šúpanie zemiakov. Je to otravné a zdĺhavé, teda až dokým nepoznáte správny návod ako ľahko zemiaky ošúpať. Vybrali sme niekoľko videonávodov, ktoré vám šúpanie zemiakov uľahčia.

Šúpanie varených zemiakov

Zemiaky po uvarení, nechajte pár minút vo vode, kým nevychladne na približne 50 °C. Potom zemiaky po jednom vyberajte a vkladajte do misky s ľadovou vodou, kde nechajte zemiak 5 sekúnd. Vyberte zemiak z ľadovej vody a protismerným pohybom rúk ošúpte. Jednoduché, čo poviete? :)



Šúpanie surových zemiakov

Ďalšie video ukazuje zábavný a jednoduchý spôsob ako ošúpať vedro surových zemiakov za pár sekúnd. Potrebujete vedro, vŕtačku a novú záchodovú kefu (pozor aby ste nezobrali použitú:)). Takýmto spôsobom máte zemiaky veľmi rýchlo ošúpané aj umyté zároveň:)

utorok 6. januára 2015

Vtáčia búdka z halúzok

Milovníci vtákov sa isto potešia návodu na výrobu vtáčej búdky. Vymysleli sme si jednoduchú vtáčiu búdku zo zbytkov preglejky so sedlovou strechou pokrytou slamou. Po vonkajšom obvode sme ponalepovali tenké halúzky čím sme búdke dodali na prírodnom vzhľade. Už len dúfať, že sa do nej na jar nasťahujú vtáčiky a bude im dobre slúžiť. Ak si búdkou skrášlite strom na vlastnom dvore, spojíte príjemné s užitočným. 


Čo potrebujeme:

  • preglejku
  • drevené paličky
  • pílku
  • tavnú pištoľ
  • lepidlo
  • meter
  • gumolit
  • slamu
Náročnosť


Na preglejku si vyznačte rozmery jednotlivých častí búdky. Ak máte dostatočne dlhú preglejgu, odporúčame vyrezať celú stenu búdky naraz, jednotlivé strany si označiť, jemne narezať orezávatkom (neurezať úplne!) a zohnúť. Potom stačí k sebe priklincovať len jednu stranu. My sme mali menšie rozmery preglejky a vyrezali sme naskôr dve steny v jednom kuse, a potom ďalšie dve steny po jednom a všetko sme spojili tenkými klincami.


Z preglejky sme vyrezali steny vtáčej búdky...


... a spojili klincami vždy jeden klinec v hornej a jeden v dolnej časti.

Detail priklincovania preglejky. Dá sa použiť aj elegantnejší spôsob.

Strechu búdky vytvoríte z jedného kusa preglejky, ktorý v strede narežete a zohnete. Vchod pre vtákov sme si naznačili dnom pohára na bočnú stranu.  




 Teraz už len vyrezať, resp. vyvŕtať, ako kto chce.

Vyrežeme dieru pomocou vŕtačky. My sme použili frézovací vrták, ktorým sa ľahko vyrezáva z dreva ťahom do boku.

 Vyrezanú dieru upravíme pomocou orezávatka.

 Nasadíme strechu vytvorenú narezaním a zohnutím jednej preglejky napoly.


 Aby vtáčikom nezatekalo, pribijeme na strechu gumolit.


Teraz nás čaká najzdĺhavejšia časť výroby búdky a tou je lepenie paličiek.

Počkáme, kým prvá palička zaschne a môžeme pokračovať v rezaní a lepení ďalších paličiek. Pred výrobou tejto vtáčej búdky sme strávili asi hodinu hľadaním vhodných halúzok v lese. Teraz stačí len prikladať jednu halúzku k druhej a hľadať také, ktoré do seba ako-tak zapadajú.
My sme použili lepidlo na papier a drevo, ktoré halúzky dobre držalo na preglejke. Nevieme však čo sa stane z halúzkami počas tuhej zimy a dažďov. Vhodnejšia alternatíva je použiť polyuretánové lepidlo, ktoré vydrží aj mínusové teploty. 
Detail nalepených paličiek okolo vstupnej diery.
Halúzky vyberáme z krabice, orezávame a lepíme na búdku. Všimnite si, že otvor pod strechou sme nezakryli preglejkou, ale len halúzkami. Aspoň budú mať vtáky klimatizáciu.Dokončili sme prednú stranu a poslednú halúzku sme podopreli, lebo sa nám ju nechcelo pridŕžať.Bočná strana búdky je hotová.Zadná strana je hotová a posledná strana búdky tesne pred dokončením. Na gumolit sme pre lepší vzhľad nalepili s použitím tavnej pištole slamu.Tavnou pištoľou išlo nalepovanie slamy veľmi rýchlo.Prečnievajúcu slamu sme jednoducho odstrihli nožnicami. Slamu na streche môžete prelakovať lakom v spreji, aby bola pevnejšia a aby ju vtáky nepoužívali na stavbu hniezda. Trochu slamy môžete vložiť aj dovnútra búdky, i keď nemáme skúsenosť ako to vtáky prijmú. Ak ste nepoužili mrazuvzdorné lepidlo na lepenie drevených paličiek na 'fasáde', odporúčame paličky zaistiť tenkým drôtom po obvode búdky a búdka je pripravená na umiestnenie do prírody.